اکانت تریدینگ ویو 60% تخفیف+ اتصال با آی پی ایران
  • اورجینال
  • ضمانت دار
  • پشتیبانی سریع
  • تحویل به موقع
مشاهد قیمت ها

بنیانگذار Solana آناتولی یاکوونکو ابراز اطمینان کرده است که بلاک چین آنها می تواند تقاضای رو به رشد برای برنامه های غیرمتمرکز (dapps) را بدون نیاز به راه حل های لایه 2 مانند راه حل های به کار گرفته شده توسط اتریوم مدیریت کند.

سولانا به راه حل های لایه 2 نیاز ندارد

یاکوونکو در پستی در X استدلال کرد که طراحی سولانا، که از مکانیزم اجماع ترکیبی استفاده می‌کند، آن را قادر می‌سازد تا بدون تکیه بر لایه‌های اضافی مقیاس‌بندی کارآمدی داشته باشد. یکی از بنیانگذاران توضیح داد که هدف آنها این است که در نهایت یک ماشین حالت اتمی جهانی را “با همان سرعتی که قوانین فیزیک اجازه می دهد” هماهنگ کنند. با این موضع، به نظر می رسد یاکوونکو نقش گزینه های خارج از زنجیره لایه-2 را کم اهمیت جلوه می دهد. آربیتروم و پایه.

یاکوونکو در X گفت: “سولانا قصد دارد یک ماشین حالت اتمی جهانی را با همان سرعتی که قوانین فیزیک اجازه می دهد هماهنگ کند.” . آنها محیط های اجرایی خارجی هستند که نمی توانند ترکیب اتمی را با بقیه حالت لایه 1 تضمین کنند.

علیرغم موضعی که یاکوونکو اتخاذ می کند، یکی از بنیانگذاران گفت که زمین برای توسعه دهندگان برای ایجاد راه حل های لایه 2 باز است. با این حال، لازم نیست زیرا شبکه می‌تواند چنین تقاضایی را بدون چنین راه‌حل‌هایی مدیریت کند.

اتریوم مطمئن است که لایه 2 مهم مقیاس بندی خواهد بود

این موضع در تضاد با رویکرد اتریوم است، که به طور فزاینده ای بر راه حل های لایه 2 برای کاهش تراکم و هزینه های بالای تراکنش متکی است. گزینه های لایه 2 مانند Optimism و Arbitrum به دلیل توانایی آنها در تخلیه تراکنش ها از شبکه اصلی در حالی که سازگاری با قراردادهای هوشمند موجود را حفظ می کنند، محبوبیت پیدا کرده اند.

روند صعودی قیمت سولانا در نمودار روزانه |  منبع: SOLUSDT در Binance، TradingView
روند صعودی قیمت سولانا در نمودار روزانه | منبع: SOLUSDT در Binance، TradingView

برای تعیین کمیت نقش آنها در مقیاس گذاری داده های اتریوم، L2Beat نشان می دهد که راه حل های لایه 2 دارای ارزش مجموع قفل شده (TVL) بیش از 20 میلیارد دلار هستند. بزرگترین آنها Arbitrum است که در زمان نوشتن در 5 ژانویه 10 میلیارد دلار دارایی را مدیریت می کند.

مقدار کل لایه-2 قفل شد |  منبع: L2Beat
مقدار کل لایه-2 قفل شد | منبع: L2Beat

اگرچه نظرات یاکوونکو نشان دهنده تمرکز سولانا بر ارائه محیطی با کارایی بالا و کم هزینه برای برنامه ها است، مواردی وجود داشته است که شبکه مسدود شده و قابلیت اطمینان آن زیر سوال رفته است. برای حل این مشکل، پلتفرم قصد دارد مشتری خود را ارتقا دهد و Firedancer را برای افزایش قابلیت اطمینان و عملکرد گره اضافه کند.

از سوی دیگر، به نظر می رسد اتریوم مسیر لایه 2 را طی می کند. در طول تماس توسعه دهندگان، تصمیم گرفته شد که محدودیت گاز اتریوم از سطح 30 میلیون gwei بیشتر نشود. این، تحلیلگران نتیجه گیری، به معنای تأخیر جاه‌طلبی‌های مقیاس‌گذاری روی زنجیره برای روش‌های خارج از زنجیره، به‌ویژه ریل‌های خارج از زنجیره و زنجیره جانبی بود.

تصویر ویژه از Canva، نمودار از TradingView

سلب مسئولیت: مقاله فقط برای اهداف آموزشی ارائه شده است. این بیانگر نظرات NewsBTC در مورد خرید، فروش یا نگهداری هر گونه سرمایه گذاری نیست و طبیعتاً سرمایه گذاری خطراتی را به همراه دارد. به شما توصیه می شود قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری، تحقیقات خود را انجام دهید. از اطلاعات ارائه شده در این وب سایت کاملاً با مسئولیت خود استفاده کنید.

این مطلب صرفاً از منبع ، ترجمه شده و مسئولیت آن با تریگر ویو نمی باشد.
خرید اکانت تریدینگ ویو

لینک منبع خبر