رکوردهای تاریخی

این هفته در حوزه کریپتو، رهبران بازار بیت کوین و اتریوم رکوردهای جدیدی را ثبت کردند. روز چهارشنبه سونامی بیت کوین بالاتر از همیشه ظاهر شد، شکست و سقوط کرد، اما نه قبل از ایجاد یک واترمارک جدید 66930 دلار.

دلیل؟ پس از بیش از هشت سال پیشنهاد از سوی جامعه ارزهای دیجیتال، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده سرانجام یک صندوق قابل معامله در بورس مربوط به بیت کوین یا “ETF” را تصویب کرد . اما یک هشدار وجود دارد.

ETF یک وسیله سرمایه گذاری تنظیم شده است که به سرمایه گذاران اجازه می دهد بدون خرید مستقیم بیت کوین در معرض دید قرار گیرند. مقررات، سرمایه گذاران نهادی را جذب می کند که علاقه ای به تجارت بیت کوین به طور مستقیم در صرافی های غیرقانونی ندارند.

چهار ETF بیت کوین قبلاً در کانادا معامله می شد قبل از اینکه SEC ETF آتی بیت کوین ProShares را تأیید کند، و این موضوع وجود دارد: این یک ETF وابسته به قیمت بیت کوین نیست، بلکه برای سهام در قراردادهای خرید بیت کوین در آینده است. 

این بدان معنی است که اولین ETF بیت کوین فیوچرز آمریکا یک محصول سطح پایه در حوزه ارزهای دیجیتال نیست. این برای معامله گران حرفه ای است که با چیزهایی مانند “عقب نشینی” و “contango” آشنا هستند. با این حال، این مانع نشد که ETF روز افتتاحیه خود را با حجم معاملات یک میلیارد دلار به پایان برساند . اریک بالچوناس، تحلیلگر بلومبرگ ETF در توییتی نوشت: «این کار انتظارات ما را نادیده گرفت».

BITO در حجم کل امروز تقریباً 1 میلیارد دلار است (993 میلیون دلار قیمت دارد ، اما معاملات همچنان ادامه دارد). به راحتی بزرگترین روز اول هر ETF از نظر حجم “طبیعی” است. همچنین بیش از 99.5٪ از تمام ETFها (شامل برخی از بزرگ‌ها مانند $DIA ، $ARKK ، $SLV ) معامله شد . این انتظارات ما را نادیده گرفت. pic.twitter.com/rWIPSAJboT

– اریک بالچوناس (EricBalchunas) 19 اکتبر 2021

ETF های بیشتری به دنبال خواهد داشت. دیروز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه SEC دومین ETF آتی بیت کوین را در ایالات متحده تایید کرده است. مانند ETF Proshares ، ETF استراتژی بیت کوین Valkyrie همچنین قیمت معاملات آتی بیت کوین معامله شده در بورس تجاری شیکاگو را پیگیری می کند.

اتریوم صعود بیت کوین را با یک رالی خاص خود دنبال کرد. دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان یک روز پس از بیت کوین رکورد جدیدی را ثبت کرد. روز پنجشنبه قیمت آن به 4366 دلار رسید. 

قیمت هر دو شروع به عقب نشینی کرده است. بیت کوین در 24 ساعت گذشته نزدیک به 3 درصد سقوط کرده و به 61548 دلار رسیده است. اتریوم 2 درصد از ارزش بازار خود را از دست داد و در حال حاضر با قیمت 4039 دلار معامله می شود.

این هفته ارزش آلت کوین ها چگونه بود؟

اما بزرگترین رشد در بخش آلت کوین تجربه شد: سولانا 20 درصد رشد کرد در حالی که Terra و Avalanche هر دو بیش از 10 درصد به ارزش خود افزودند. 

سولانا یک شبه حرکت زیادی نکرد. قیمت آن هنوز حدود 201 دلار است، اما در هفت روز گذشته، سولانا 23 درصد رشد کرد و آن را به بزرگترین تولیدکننده در بین بیست محصول برتر این هفته تبدیل کرد. 

به گفته گردآورنده داده DeFiLlama ، تجمع سولانا در زمانی برگزار می‌شود که ارزش کل قفل شده در پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) در شبکه از 12.7 میلیارد دلار فراتر رفت . 

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به پروتکل‌های مختلفی گفته می‌شود که بر روی یک بلاک چین ساخته شده‌اند که به افراد امکان می‌دهد وجوه وام بگیرند، سود کسب کنند، توکن‌ها را مبادله کنند و به روش‌های بی‌شماری دیگر، پول خود را به کار ببرند.

پس از آن که اتریوم قرارداد هوشمند را رایج کرد، DeFi به وجود آمد. قراردادهای هوشمند قلب تپنده هر پروتکل DeFi هستند. از آنجایی که آنها رشته‌های کد خود را اجرا می‌کنند، کاربران مجبور نیستند به واسطه‌های شخص ثالث برای کمک به واسطه‌گری تراکنش‌هایشان یا رعایت قراردادهایشان تکیه کنند.

LUNA آزمایشگاه Terraform نیز یک جهش بزرگ رشد هفت روزه را تجربه کرد. در حال حاضر 11 درصد نسبت به این زمان در هفته گذشته افزایش یافته است و ارزش 42.30 دلار دارد. 

LUNA برای حفظ ارزش استیبل کوین دلاری Terra USD آزمایشگاه Terraform Labs ضروری است. اکثر استیبل کوین‌ها توسط ارزهای فیات با ذخایر پایدار پشتیبانی می‌شوند، مانند پول نقد یا اوراق قرضه، اما قیمت Terra USD از طریق مکانیزمی حفظ می‌شود که در آن LUNA سوزانده می‌شود (از بین می‌رود) یا ضرب می‌شود تا پیوند با دلار آمریکا حفظ شود. 

Terra اخیراً سه ارتقاء عظیم را در بلاکچین خود انجام داده است: Wormhole، Columbus-5، و ادغام با پروتکل ارتباطات بین بلاک چین. هر سه ارتقاء حول افزایش قابلیت همکاری زنجیره ای شبکه انجام می شود. 

در نهایت، Avalanche در هفته گذشته 12 درصد رشد کرد و به قیمت 65.92 دلار رسید. Avalanche یکی دیگر از بلاک چین است که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند. در پایان ماه گذشته در Coinbase لیست شد 

روز پنجشنبه، Avalanche برای حمایت از تیم فرمول E Andretti ، با شروع فصل 8 مسابقات قهرمانی جهانی ABB FIA Formula E، به میدان مسابقه رفت. این اسپانسر یک قرارداد چند ساله است و این اولین بار است که یک شرکت بلاک چین از یک تیم فرمول E حمایت مالی می کند. 

در مجموع، هفته بزرگ بیت کوین یک هفته بزرگ برای کل صنعت بود. سرمایه گذاران Crypto کنجکاو اما در عین حال محتاط با ETF آینده بیت کوین SOS’s Proshares ‘همکاری کردند. این یک گام کوچک برای بیت کوین است، اما نقطه عطف مهمی در پذیرش رو به رشد کریپتو است.

این مطلب صرفا ترجمه از منبع ذکر شده می باشد و مسئولیت آن با تریگر ویو نمی باشد.

منبع