در طول 10 سال گذشته، بیت کوین از 20 بازار نزولی مختلف عبور کرده است. آیا بالاخره شروع به اثبات خود می کند؟

بیت کوین ( BTC ) پس از بحران مالی 2008 ایجاد شد و برای حل مشکلات ناشی از سیاست های پولی سست برنامه ریزی شد. 
خالق این ارز دیجیتال، ساتوشی ناکاموتو، در اواخر سال 2008 گفت که عرضه این ارز دیجیتال 
“به میزان برنامه ریزی شده” افزایش می یابد که “لزوما منجر به تورم نمی شود.”
نرخ تورم این ارز دیجیتال ثابت شده است و عرضه در گردش آن به 21 میلیون سکه محدود شده است که انتظار می رود تا سال 2140 استخراج شود. تا آن زمان، نرخ تورم BTC به صفر خواهد رسید. 
در مقابل، ارزهای فیات عرضه محدودی ندارند و می توانند برای تنظیم سیاست پولی چاپ شوند.
یک سیاست پولی انبساطی، مانند آنچه در چند سال اخیر توسط اکثر کشورهای جهان دنبال شده است، با هدف گسترش عرضه پول از طریق کاهش نرخ بهره و مشاهده 
بانک‌های مرکزی درگیر تسهیل کمی است .
این سیاست پولی انبساطی مدت‌ها تصور می‌شد که 
منجر به تورم بالاتر می‌شود ، که به عنوان کاهش ارزش وسیله پرداخت در میان افزایش هزینه کالاها و خدمات تعریف می‌شود. 
در ماه نوامبر، 
تورم در ایالات متحده 
به مقاومت 30 سال افزایش یافت در حالی که تورم منطقه یورو ثبت بالاترین رقم در 25 سال که داده ها در آن وارد شده است.

کوین تلگراف برای اظهار نظر در مورد این ارقام با کارشناسان مختلفی در این صنعت تماس گرفت و تقریباً همه آنها انگشت اتهام را به سمت سیاست های پولی انبساطی نشانه رفتند. 
کریس کلاین، مدیر عملیات و یکی از بنیانگذاران پلتفرم بازنشستگی ارز دیجیتال بیت کوین IRA، در صحبت با کوین تلگراف، گفت که تورم گذرا نیست و مردم را مجبور می‌کند «جایگزینی برای محافظت از دارایی‌های خود بیابند».
کلاین خاطرنشان کرد که در حالی که طلا و املاک و مستغلات در گذشته گزینه های قدرتمندی بودند، قیمت املاک و مستغلات اکنون “خارج از نمودار” است در حالی که طلا “برای یک آمریکایی معمولی غیرقابل دسترس است.” 
وی افزود که بیت کوین اکنون بخشی از “ترکیب پوششی تورمی” است زیرا عرضه آن را نمی توان به همان روشی که عرضه ارزهای فیات می تواند دستکاری کرد.
مارتا ریس، سرپرست تحقیقات صرافی ارزهای دیجیتال Bequant، در صحبت با کوین تلگراف، اشاره کرد که بازار به سرعت به آخرین ارقام تورم با قیمت گذاری در افزایش احتمالی نرخ بهره از سوی بانک های مرکزی واکنش نشان داد. 
از نظر ریس، “علت اصلی این تورم بالا افزایش زیادی در عرضه پول است، زیرا تریلیون ها دلار پول جدید به دلیل همه گیری ایجاد شده است.”
از لحاظ تاریخی، طلا به عنوان محافظ در برابر تورم استفاده می شده است. 
بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال اغلب به عنوان “طلا 2.0” شناخته می شوند زیرا دارای ویژگی هایی هستند که می تواند آنها را به نسخه دیجیتالی این فلز گرانبها تبدیل کند.
کریپتو به عنوان راه حلی برای مقابله با تورم
ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات شدید خود شناخته می شوند، به طوری که سقوط تا 50٪ در دوره های زمانی کوتاه حتی برای دارایی های رمزنگاری بلو چیپ رخ می دهد. 
این نوع از نوسانات باعث شده است که بسیاری از این سوال ها مطرح شود که آیا بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می توانند یک محافظ تورم قابل دوام باشند یا خیر.
در یادداشتی که برای مشتریان ارسال شده، استراتژیست‌های غول بانکداری وال استریت JPMorgan پیشنهاد کرده‌اند که 
تخصیص 1 درصد سبد به بیت‌کوین می‌تواند به عنوان پوششی در برابر نوسانات در طبقات دارایی سنتی عمل کند. 
سرمایه گذار میلیاردر کارل ایکان نیز 
بیت کوین را به عنوان یک محافظ در برابر تورم تایید کرده است.
آدریان کولودی، بنیانگذار صرافی غیرمتمرکز Domination Finance، در صحبت با کوین تلگراف، نظر کلاین را در مورد بیت کوین که راه حلی برای تورم است تکرار کرد، اما اشاره کرد که در فضای ارزهای دیجیتال، راه های دیگری برای محافظت در برابر تورم وجود دارد.
کولودی به بخش 
مالی غیرمتمرکز (DeFi) به عنوان یک جایگزین مناسب اشاره کرد. 
او پیشنهاد کرد که با استفاده از استیبل کوین ها – 
ارزهای رمزپایه 
با مکانیزم کنترل قیمت – و برنامه های غیرمتمرکز (DApps)، سرمایه گذاران می توانند از تورم پیشی بگیرند و در عین حال در برابر “خطرات موقعیت لحظه ای” مقاومت کنند. 
برای انجام این کار، آنها به سادگی باید راهی برای کسب سود در استیبل کوین های خود پیدا کنند که بالاتر از نرخ تورم سالانه باشد. 
کولودی گفت:
بهترین راه برای نگاه کردن به آن این است که کریپتو به شما این انعطاف‌پذیری را می‌دهد تا بتوانید کنترل امور مالی خود را به روش‌های مختلف به‌جای اینکه تحت الحمایه دولت فدرال قرار بگیرید، در دست بگیرید.
ریس خاطرنشان کرد که بیت‌کوین به عنوان یک ذخیره‌کننده ارزش نسبت به سایر دارایی‌ها مانند کالاها جذاب‌تر است، زیرا تقاضای رو به رشد تنها با افزایش قیمت‌ها و نه تولید اضافی قابل تامین است.
رئیس تحقیقات صرافی اضافه کرد که ارز دیجیتال در “مرحله پذیرش اولیه” است، به این معنی که “تمایلی به داشتن ارتباط ثابت با سایر دارایی ها ندارد و افزایش قیمت آن باید از چرخه های نصف شدن و رشد شبکه ناشی شود.” ”
وی افزود، بیت کوین به این ترتیب «در برابر رکودهای اقتصادی مقاوم‌تر است، اگرچه در شرایط فروش شدید بازار، احتمالاً در ابتدا با کاهش موقعیت برخی سرمایه‌گذاران در سراسر جهان، روی آن تأثیر می‌گذارد».
اوایل این ماه، بیت کوین به ظاهر خاموش بالقوه آن به عنوان مانعی در برابر تورم نشان داد آن را به عنوان یک ضربه 
بالا تمام وقت جدید در ترکیه به عنوان پول بدون پشتوانه کشور، لیره، به سقوط آزاد رفت. 
برخی دیگر معتقدند که مردم ترکیه بهتر بود در طلا سرمایه گذاری می کردند.
سودمندی و آزادی، یا دارایی میراث؟
بیت کوین در سال جاری تاکنون بسیار بهتر از طلا بوده است، زیرا از اوایل ژانویه تاکنون 94 درصد رشد داشته است. 
در مقایسه، طلا در مدت مشابه بیش از 8 درصد کاهش یافت، به این معنی که تا کنون سرمایه‌گذارانی را که روی این فلز گرانبها شرط می‌بندند تا در برابر تورم محافظت کنند، شکست خورده است.
در کوتاه مدت در ترکیه، این فلز گرانبها دقیقاً همان کاری را انجام داد که باید انجام می داد: با حفظ ارزش خود در حالی که لیر سقوط می کرد، از قدرت خرید مردم محافظت کرد. 
طی 30 روز گذشته، حتی از نظر لیر از BTC نیز بهتر عمل کرده است.

با زوم کردن، واضح است که بیت کوین شرط بسیار بهتری بود و تا کنون در مقایسه با طلای 70 درصدی، 270 درصد در برابر ارز فیات افزایش یافته است. 
داده‌ها نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران فقط زمانی که بحران تشدید می‌شد بهتر بود روی طلا شرط‌بندی می‌کردند، اما در بلندمدت، BTC شرط بهتری بود.
کولودی در مورد اینکه آیا سرمایه گذاران باید بیت کوین یا طلا را به عنوان محافظ تورم انتخاب کنند، استدلال کرد که «استاندارد بیت کوین و کریپتو» جایگزین بهتری برای ارزهای فیات یا استاندارد طلا است، و اضافه کرد که بی اعتماد بودن و بدون مجوز بودن به برجسته شدن کریپتو کمک می کند.
به گفته او، این به ساختارهای رمزنگاری و دی‌فای اجازه می‌دهد تا به همان اندازه قدرتمند باشند، زیرا سرمایه‌گذاران «نباید نگران شخصیت‌های سیاسی باشند» که می‌توانند ارزش پول خود را با «به‌سادگی خفه کردن سیستم» «هسته‌ای» کنند. 
در حالی که او طلا را به عنوان یک محافظ تورم مناسب می‌بیند، از نظر او، BTC “گزینه روشن است:”
سرمایه‌گذارانی که سعی می‌کنند تصمیم بگیرند که آیا باید بیت کوین یا طلا را به عنوان یک محافظ تورم وارد کنند، باید از خود بپرسند که آیا می‌خواهند سودمندی و آزادی را با پوشش پوششی خود داشته باشند یا یک دارایی قدیمی.
کاران سود، مدیرعامل و مدیر عامل Cboe Vest، شریک مدیریت دارایی Cboe Global Markets، به کوین تلگراف گفت که شایان ذکر است که تاریخ نسبتاً نوپای بیت کوین “در گذشته به هر دو سمت کاهش یافته است” زیرا “دوره هایی وجود داشته است که هم بیت کوین و هم تورم وجود داشته است. پشت سر هم بالا و پایین شده اند.»
سود افزود که نوسانات ذاتی بیت کوین این پتانسیل را دارد که این حرکت ها را بزرگتر کند. 
به عنوان مثال، او گفت که اگر سطوح تورم فعلی گذرا ثابت شود و از بالاترین حد خود سقوط کند، بیت کوین “ممکن است به شدت سقوط کند و سرمایه گذاران را در معرض زیان های بالقوه قابل توجهی قرار دهد.”
به عنوان یک راه حل، سود به سرمایه گذارانی که به دنبال استفاده از بیت کوین برای محافظت در برابر تورم هستند، پیشنهاد کرد ممکن است «از دسترسی به قرار گرفتن در معرض بیت کوین از طریق استراتژی که به دنبال مدیریت نوسانات خود بیت کوین است، سود ببرند».
یوری کووالف، مدیر عامل و بنیانگذار پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال Zenfuse، در صحبت با کوین تلگراف، گفت که اگرچه سقوط آزاد لیر می‌توانست به معنای شرط‌بندی روی طلا باشد، اما برای سرمایه‌گذاران آمریکایی اینطور نیست:
طلا در سال جاری عملکرد ضعیفی داشته است و 8.6 درصد در برابر دلار کاهش یافته است در حالی که CPI در ایالات متحده 6.2 درصد افزایش یافته است. 
سرمایه‌گذاران طلا شکست خورده‌اند که روی آن شرط‌بندی کرده‌اند، در حالی که بیت‌کوین تا به امروز 92.3 درصد افزایش یافته است، و به کسانی که به آن اعتقاد داشتند به عنوان یک محافظ پاداش می‌دهد.
ریس اذعان کرد که در حالی که بیت کوین با توجه به نسبت شارپ بازده بهتری ارائه می دهد، سرمایه گذاران ممکن است «طلا را در سبد سهام خود برای اهداف تنوع طلب کنند، حتی اگر امسال عملکرد خوبی نداشته باشد».
حداقل برای سرمایه گذاران محافظه کارتر، یک سبد متنوع ممکن است راه حل معقولی برای محافظت در برابر تورم باشد، زیرا هنوز مشخص نیست که در صورت ادامه افزایش تورم، قیمت بیت کوین چگونه حرکت خواهد کرد.
یک حقیقت مبهم
اینکه آیا بیت کوین و ارزهای دیجیتال، به طور کلی، راه حل بهتری برای سیستم مالی فعلی ارائه می دهند، مشخص نیست. 
به گفته استفان استونبرگ، مدیرعامل صرافی رمزارز Bittrex Global، “ترکیب متعادل از هر دو سیستم چیزی است که ما باید برای آن تلاش کنیم.” 
استونبرگ گفت:
هر دو مدل مزایایی دارند، اما اگر می‌خواهیم به کسانی که در جهان بانکی ندارند دسترسی پیدا کنیم، بیت‌کوین و کل اقتصاد دارایی‌های دیجیتال باید بیشتر در سیستم مالی سنتی ادغام شوند.»
کالب سیلور، سردبیر پورتال اطلاعات مالی Investopedia، به کوین تلگراف گفت که در مورد بیت کوین که به عنوان محافظ در برابر تورم عمل می کند، «حقیقت گل آلود است».
در هر نقره، بیت کوین دارایی نسبتاً جوانی در مقایسه با پوشش های تورمی سنتی مانند طلا یا ین ژاپن است، و در حالی که دارای ویژگی هایی است که “مواد مهمی در درک آن به عنوان پوشش تورمی” است، نوسانات قیمتی آن بر قابلیت اطمینان آن تأثیر می گذارد.
از نظر او، سرمایه گذاران باید نوسانات آن را در دهه گذشته در نظر داشته باشند:
طی ده سال گذشته این شرکت وارد 20 بازار نزولی متمایز شده است و تقریباً 80 درصد از تاریخ خود 20 درصد یا بیشتر کاهش داشته است. 
قیمت‌های مصرف‌کننده، تا زمان همه‌گیری، در دهه گذشته کاملاً بی‌نوسان بوده است.»
سیلور اضافه کرد که بیت کوین یک “دارایی بسیار سوداگرانه” است حتی اگر سرمایه گذاران نهادی بیش از دو سال است که از آن استفاده می کنند. 
او در پایان گفت که بیت کوین به عنوان ذخیره ثروت توسط اکثر فعالان بازار “به اعتبار آن به عنوان محافظ تورم لطمه می زند.”
برای محافظت در برابر تورم، سرمایه گذاران ابزارهای زیادی در اختیار دارند، نه فقط بیت کوین. 
تنها زمان مشخص خواهد کرد که چه کار خواهد کرد و چه کارایی انجام نخواهد شد، بنابراین یک سبد متنوع ممکن است پاسخی برای برخی از سرمایه گذاران باشد. 
به گفته کارشناسان ما، ابزارهایی که در اختیار دارند شامل پروتکل های BTC، طلا و حتی DeFi است که به آنها کمک می کند تا از تورم پیشی بگیرند.
این مطلب صرفا ترجمه از منبع ذکر شده می باشد و مسئولیت آن با تریگر ویو نمی باشد.

منبع