برنامه های متاورس فیس بوک باعث ناراحتی در جامعه رمزنگاری شده است، اما دلایل زیادی برای باور به آینده غیرمتمرکز متاورزها وجود دارد.

متاورس متمرکز فیسبوک تهدیدی برای اکوسیستم غیرمتمرکز است؟
  • فیسبوک مدتی است که احتمالاً چندین سال است که در حال برنامه ریزی برای ورود به فراجهان است. اما به تازگی است که برنامه های توسعه بلندپروازانه آن این مفهوم را به سرفصل های اصلی در سراسر جهان تبدیل کرده است. تغییر نام شرکت مادر به متا شاید بزرگترین و جسورانه ترین بیانیه ای بود که شرکت می توانست انجام دهد. ناگهان، رسانه‌های اصلی خبری مملو از مقالات توضیحی شدند، در حالی که وب‌سایت‌های مالی از هیجان در مورد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این بخش تازه در حال ظهور غوطه‌ور شده‌اند. 

با این حال، در حوزه کریپتو، پاسخ به طور قابل‌توجهی خاموش‌تر بوده است. از این گذشته، چندین سال است که نسخه های غیرمتمرکز متاورس در اطراف این بخش ها در حال توسعه هستند. بدتر از آن، نگرش غول‌های فناوری به حفظ حریم خصوصی کاربران و جمع‌آوری داده‌ها، بسیاری از ارزشمندترین اصول در بخش بلاک‌چین و رمزارزها را مشخص کرده است.

با این وجود، توکن‌های متاورس مانند Decentraland (MANA) و Sandbox (SAND) پس از انتشار اخبار از تجمعات گسترده‌ای برخوردار شدند و در عرض چند روز پس از اعلام فیس‌بوک، پروژه غیرمتمرکز متاورس The Sandbox 93 میلیون دلار از سرمایه‌گذاران، از جمله Softbank دریافت کرد. .

اما اکنون که گرد و غبار فروکش کرده است، آیا برنامه‌های این شرکت که قبلاً به عنوان فیس‌بوک شناخته می‌شد، خبر خوبی برای توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و پروژه‌های متاورس در کریپتو است؟ یا متا این پتانسیل را دارد که این بخش نوپا را غرق کند؟

چه چیزی تاکنون شناخته شده است؟

فیس بوک جزئیات زیادی در مورد آنچه می توان از نسخه متاورس خود انتظار داشت، منتشر نکرده است. یک ویدیوی تبلیغاتی که در آن مارک زاکربرگ، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت، خود به همراه آواتار متاورس خود، بسیار براق به نظر می رسید. با این حال، اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه چیزها در زیر کاپوت واقعاً کار خواهند کرد، اندک بود. با این حال، بر اساس سوابق و آنچه شناخته شده است، می توان بین آنچه فیس بوک احتمالاً برنامه ریزی می کند و پروژه های غیرمتمرکز متاورس ایجاد شده تمایز قائل شد.

فیس‌بوک در مورد این سؤال که آیا زیرساخت‌های غیرمتمرکز را براساس تلاش‌هایش برای راه‌اندازی یک ارز دیجیتال اتخاذ خواهد کرد یا خیر، شکلی دارد. دیم، سابقاً لیبرا، ارزی است که توسط شبکه‌ای مجاز از شرکت‌های متمرکز اداره می‌شود. دیوید مارکوس، که سرپرستی Diem را بر عهده دارد، همچنین تأیید کرده است که این پروژه و فیس بوک، NFT های یکپارچه شده با Novi، کیف پول سازگار با Diem را نیز در نظر دارند.

بر اساس همه اینها، منصفانه است که بگوییم متاورس فیس بوک دارای یک اقتصاد مبتنی بر ارز Diem است که دارایی های مبتنی بر NFT در شبکه مجاز Diem صادر می شود.

اعلام Meta@ – نام جدید شرکت فیس بوک. متا به ساخت متاورس کمک می کند، مکانی که در آن به صورت سه بعدی بازی و اتصال خواهیم داشت. به فصل بعدی ارتباط اجتماعی خوش آمدید. pic.twitter.com/ywSJPLsCoD— متا (@Meta) 

28 اکتبر 2021

بزرگترین تفاوت بین متاورس فیس بوک و پروژه های متاورس کریپتو این است که دومی بر اساس معماری بلاک چین باز و بدون مجوز عمل می کند. هر توسعه‌دهنده‌ای می‌تواند بیاید و یک برنامه متاورس بر روی یک بلاک چین باز بسازد، و هر کاربری می‌تواند املاک مجازی خود را به دست آورد و با دارایی‌های مجازی درگیر شود.

به طور بحرانی، یکی از بزرگترین مزایای معماری غیرمتمرکز و باز این است که کاربران می توانند بدون مانع بین متاورژن های مختلف بپیوندند و حرکت کنند. پروتکل‌های تعاملی اصطکاک بین بلاک چین‌ها را کاهش می‌دهند و به دارایی‌ها، از جمله ارزهای دیجیتال، استیبل کوین‌ها، توکن‌های ابزار، NFT، نقاط وفاداری یا هر چیز دیگری اجازه می‌دهند تا در زنجیره‌ها قابل انتقال باشند.

بنابراین مهم‌ترین سؤال در مورد برنامه‌های فیس‌بوک این است که این شرکت تا چه حد برنامه‌ریزی می‌کند که متاورس آن قابل تعامل باشد و دارایی‌های متاورس با سایر دارایی‌های منتشر شده غیر فیسبوک قابل تعویض باشد.

از نقطه نظر متاورز غیرمتمرکز، لزوماً خبر خوبی به نظر نمی رسد. به هر حال، پایگاه کاربران جهانی متا از کریپتوها کوتوله است. اما به گفته رابی فرگوسن، یکی از بنیانگذاران Immutable، یک پلتفرم لایه دو برای NFT ها، راه دیگری برای بررسی آن وجود دارد:«حتی اگر [متا] تصمیم به دنبال کردن یک اکوسیستم بسته داشته باشد، همچنان یک اعتراف اساسی به ارزشی است که مالکیت دیجیتال ارائه می‌کند – و این واقعیت که ارزشمندترین میدان نبرد در آینده، مالک زیرساخت‌های جهان‌های دیجیتال خواهد بود.»

تمرکز می تواند محدود کننده ترین عامل باشد

بر اساس این واقعیت که Diem در حال حاضر یک سیستم بسته است، به نظر می رسد که متاورس فیس بوک نیز یک اکوسیستم بسته باشد که لزوما امکان تعامل مستقیم یا آسان با متاورژن های غیرمتمرکز را نمی دهد. چنین رویکرد “باغ دیواری” با تمایلات انحصاری شرکت مطابقت دارد، اما پتانسیل رشد یا NFTهای منتشر شده توسط فیس بوک را برای دستیابی به هر ارزشی در دنیای واقعی محدود می کند.

علاوه بر این، همانطور که Nick Rose Ntertsas مدیر عامل و بنیانگذار یک بازار NFT Ethernity Chain اشاره کرد، کاربران از تسلط متمرکز فیس بوک خسته شده اند. وی در گفتگو با کوین تلگراف افزود:«در میان گذار [دیجیتال ناشی از بیماری همه گیر]، پذیرش کریپتو پنج برابر افزایش یافت. در عین حال، نظرسنجی‌های عمومی در سرتاسر جهان بی‌اعتمادی فزاینده به پلت‌فرم‌های فناوری متمرکز و رتبه‌بندی مطلوب‌تر از ماهیت آنچه که رمزارز و بلاک چین در حفاظت از حریم خصوصی، فعال کردن تراکنش‌های همتا به همتا، و حمایت از شفافیت و تغییر ناپذیری ارائه می‌دهند، نشان می‌دهد.

این نکته زمانی که در نظر بگیریم که ابزار Diem به طور پیشگیرانه توسط تنظیم کننده ها قبل از راه اندازی آن محدود شده است، مهم تر است. صرف نظر از اینکه چگونه Diem می تواند در نهایت در یک متاورس فیس بوک مورد استفاده قرار گیرد، تنظیم کننده ها روشن کرده اند که Diem در سیستم مالی مستقر مورد استقبال قرار نمی گیرد.

بنابراین بدیهی به نظر می رسد که یک متاورس بسته فیس بوک به حدی محدود می شود که ارزش پیشنهادی کاملاً متفاوتی با آنچه پروژه های متاورس غیرمتمرکز در تلاش برای رسیدن به آن هستند خواهد بود.

در همین حال، پلتفرم های دیجیتال غیرمتمرکز در حال ساخت و رونق هستند. آیا این بدان معناست که این خطر وجود دارد که پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین قربانی همان سرنوشتی مانند اینستاگرام و واتس‌اپ شوند و به عنوان بخشی از ولگردی و ولگردی به دست آوردن متا بلعیده شوند؟ سباستین بورگت، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل سندباکس، معتقد است که پروژه های غیرمتمرکز می توانند رویکرد متفاوتی داشته باشند:«معمولاً، فناوری‌های بزرگ در حاشیه قرار می‌گیرند در حالی که تازه واردها برای ارتباط و سهم بازار مبارزه می‌کنند – و سپس برای خرید یکی از قوی‌ترین بازیگران وارد میدان می‌شوند. اما این استراتژی تنها در صورتی کار می کند که استارت آپ ها بفروشند. بنابراین باید یک انگیزه اقتصادی متفاوت وجود داشته باشد، دقیقاً به همین دلیل است که وب 3.0 بسیار قدرتمند است. این پلتفرم و کاربران را همسو می‌کند تا پلتفرمی بسازند که مستقل باشد، جایی که کاربران بر حاکمیت آن مالکیت داشته باشند – و موفقیت نهایی را به دست آورند.»

متاورسی که توسط غول های فناوری اداره می شود؟

فیس‌بوک به جای تلاش برای تسلط، ممکن است تصمیم بگیرد که با متاورس‌ها، بازی‌ها و پروتکل‌های مالی رمزنگاری‌شده تلفیق شود – یک سناریوی بالقوه بسیار مخرب‌تر. با توجه به مقیاس پایگاه کاربری فیس بوک، می تواند به طور جدی برای فضای رمزنگاری تحول ایجاد کند.

بنابراین، آیا ممکن است سناریویی وجود داشته باشد که کسی بتواند دارایی های NFT را بین یک متاورس فیس بوک و یک شبکه غیرمتمرکز متاورس ها جابجا کند؟ دارایی های NFT صادر شده توسط فیس بوک را در DEX بفروشید؟ یک بیپل 69 میلیارد دلاری را به متاورس فیسبوک وارد کنید تا در یک گالری مجازی به نمایش بگذارید؟

به نظر می رسد این یک سناریوی بعید باشد زیرا تغییرات اساسی در طرز فکر فیس بوک را به دنبال خواهد داشت. در حالی که به طور تصاعدی فرصت های اقتصادی بیشتری ایجاد می کند، نگرانی های نظارتی، ارزیابی ریسک و نگرش تاریخی فیس بوک به مصرف رقبا به جای بازی در کنار آنها، احتمالاً مسدود کننده های مهمی هستند.

مطالب مرتبط:  همانطور که Patreon آب را آزمایش می کند، آیا رمزنگاری می تواند درها را به روی سازندگان محتوا باز کند؟

به نظر می‌رسد محتمل‌ترین نتیجه این باشد که فیس‌بوک تلاش خواهد کرد تا با شرکت‌های متمرکز فناوری و مالی بازی کند تا ارزشی برای متاورز خود ایجاد کند. مایکروسافت قبلاً حمله خود را به متاورس اعلام کرده است ، اما شاید نه به عنوان یک رقیب مستقیم برای آنچه فیس بوک در تلاش برای دستیابی به آن است. متاورس مایکروسافت در مقایسه با رویکرد VR محور فیس بوک بر تقویت تجربه “تیم ها” متمرکز شده است.

اما محتمل تر به نظر می رسد که این دو شرکت نوعی ادغام بین پلتفرم های متاورس خود را ارائه دهند تا اینکه هر یک از آنها برای شراکت با رقبای غیرمتمرکز و منبع باز عجله کنند. به هر حال، تلاش اولیه فیس بوک برای راه اندازی لیبرا شامل سایر شرکت های بزرگ فناوری و مالی بود.

وقتیکه افتاب تو اسمان است انها رو خشک کن

همانطور که Libra تبلیغات زیادی ایجاد کرد، که در نهایت توسط تنظیم‌کننده‌ها خاموش شد، به نظر می‌رسد که توسعه متاورس فیس‌بوک می‌تواند با توجه به تأثیر آن بر بخش ارزهای دیجیتال، به همان شیوه انجام شود.

تنظیم‌کننده‌ها توانایی فیس‌بوک را برای درگیر شدن با پول یا امور مالی محدود می‌کنند و این شرکت به احتمال زیاد تمایلی ناگهانی به راه‌حل‌های منبع باز و غیرمتمرکز پیدا نمی‌کند.

با این حال، یک تقویت مثبتی که لیبرا برای ارزهای دیجیتال ایجاد کرد، تبلیغات بود. Ntertsas معتقد است که این به تنهایی برای تقویت بخش غیرمتمرکز NFT کافی است و توضیح می دهد:برنامه‌های متا باعث افزایش بهره‌وری برای صادرکنندگان و استخراج‌کنندگان NFT می‌شود. NFT ها سپس می توانند به عنوان کالاهای فرا وجهی مورد استفاده قرار گیرند – از ابزارهای پوشیدنی گرفته تا هنر، تا کلکسیون ها و حتی نمادهای وضعیت – کاربرد و کاربرد بی نهایتی برای NFT ها و آنچه می توانند در اکوسیستم NFT در حال رشد تبدیل شوند، وجود دارد.

از این نظر، فرصت‌های زیادی برای پروژه‌های متاورس غیرمتمرکز وجود دارد که با پیشنهادات خود در کانون توجه قرار گیرند و نشان دهند که چگونه راه‌حل‌های غیرمتمرکز همان چیزی را که فیسبوک هنوز در حال توسعه است، ارائه می‌کند. بورگت از جامعه می خواهد که از این لحظه استفاده کنند:«اکنون زمان آن فرا رسیده است که چشم انداز خود را نسبت به فرا جهان باز، غیرمتمرکز و کاربر محور ایجاد کنیم. ما همچنین باید برای توضیح مزایای چشم انداز خود نسبت به آنچه فیس بوک های جهان تا کنون ارائه کرده اند، زمان و پول سرمایه گذاری کنیم.”

این مطلب صرفا ترجمه از منبع ذکر شده می باشد و مسئولیت آن با تریگر ویو نمی باشد
منبع