دولتهای آسیایی به سرعت در حال تحقیق یا پیاده سازی CBDC هستند. این بدان معناست که وابستگی بیش از حد منطقه به دلار آمریکا چیست؟

پروژه های CBDC آسیایی: آنها در حال حاضر چه می کنند؟

رشد سریع توجه اصلی به ارزهای رمزنگاری شده ، دولت های متعددی را مجبور به ایجاد جایگزین های دیجیتالی خود کرده است. طی چند سال گذشته ، توجه مراجع قضایی مختلف به ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)-نسخه های دیجیتالی فیات صادر شده از سوی دولت-مورد توجه قرار گرفته است.

با توجه به ظرفیت آنها در استفاده از فناوری بلاک چین برای تسهیل سیاست مالی ساده-بدون ذکر ویژگیهای تنظیم حریم خصوصی و حتی ارائه خدمات بانکی مرزی به بانکهای بدون بانک-CBDC همچنان بیشتر مورد توجه دولتهای مختلف در سراسر جهان قرار می گیرد.

در حال حاضر ، نظرسنجی ها نشان می دهد بیش از 80 درصد از بانک های مرکزی در حال تحقیق روی CBDC هستند ، برخی از آنها بر روی اثبات مفهوم کار می کنند که در نهایت می تواند منجر به معرفی CBDC های کاملاً کاربردی شود. از بین بانک های مرکزی مورد بررسی ، 10 درصد قصد دارند نسخه خرده فروشی CBDC را در سه سال آینده ارائه دهند ، در حالی که 20 درصد دیگر قرار است این حرکت را در کمتر از شش سال انجام دهند. 

در آسیا ، این تلاش ها با انتشار اولین CBDC در چین پس از ایجاد یک گروه کاری در اوایل سال 2014 افزایش یافته است . تا سال 2016 ، بانک خلق چین (PBoC) قبلاً یک موسسه ارزهای دیجیتال ایجاد کرده بود که نمونه اولیه CBDC را توسعه داد.

بانکهای آسیایی علاقه زیادی به CBDC نشان داده اند ، زیرا گزارشها نشان می دهد که بانکهای مرکزی تایلند ، هنگ کنگ و چین برای ایجاد فناوری دفتر کل دیجیتال (DLT) برای نمونه اولیه CBDC که برای پر کردن شکافهای مرزی طراحی شده است ، همکاری مشترکی نشان داده اند . 

در این مقاله ، ما نگاه کوتاهی به برخی از پروژه های در حال توسعه CBDC در قاره آسیا می کنیم.

چین

چین با انتشار یوان دیجیتال – یک پروژه CBDC که توسط PBoC صادر شده است ، در میان کشورهای برتر جهان برای پذیرش ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. 

دوبله پرداخت دیجیتال ارز الکترونیکی (DCEP) یوان دیجیتال چین (E-CNY) قرار است به طور کامل جایگزین پرداخت نقدی شده است و نورد در شهرستانها عمده این کشور از آوریل 2020. 

DCEP چین ، در حالی که برخی ویژگی های ناشناس بودن را دارد ، توسط دولت چین کنترل می شود ، ردیابی و در برنامه های تلفن های هوشمند ثبت می شود و به آنها این امکان را می دهد که حساب ها را به دلخواه مسدود کنند. 

شاید یکی از مزایای آن این واقعیت باشد که کاربران شبکه DCEP چین می توانند معاملات اشتباه را معکوس یا تصحیح کنند ، که یکی از ویژگی هایی است که در ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز مانند بیت کوین ( BTC ) وجود ندارد. 

با شکل گیری CBDC چین ، کشورهای مختلف (به ویژه ایالات متحده) به طور فزاینده ای نگران شده اند که ابتکار CBDC جدید به چین کمک کند تا نظارت بیشتر بر شهروندان و شرکت های خصوصی را تشدید کند. 

این اقدام همچنین به عنوان تلاشی برای جایگزینی تسلط دلار آمریکا در تجارت بین المللی تلقی می شود. با این وجود ، e-CNY چین همچنان محلی است و هیچ تلاش قابل توجهی از سوی ملت آسیا برای استفاده از CBDC بین المللی خود ندارد.

هنگ کنگ

اخیراً ، اداره پولی هنگ کنگ (HKMA) یک مقاله سفید منتشر کرد که در آن برنامه هایی برای آزمایش مزایای CBDC های خرده فروشی برای بازارهای فرامرزی شهر مورد بحث قرار گرفت. 

هنگ کنگ در حال حاضر تحت یک چارچوب یک کشور و دو سیستم اداره می شود که در آن سیستم مالی و قضایی خود را جدا از سرزمین اصلی چین حفظ می کند. با این حال ، HKMA با بانک مرکزی چین همکاری می کند تا توسعه زیرساخت های دلار هنگ کنگ دیجیتال خود (e-HKD) را بررسی کند.

بر اساس مقاله سفید ، “معماری ارائه شده در e-HKD هنگ کنگ دارای یک مدل توزیع انعطاف پذیر و کارآمد دو لایه از CBDC است که معاملات حفظ حریم خصوصی ، قابلیت ردیابی و همگام سازی دفترکل های فرامرزی را فعال می کند.”

این کاغذ سفید نتیجه تحقیقات CBDC توسط مقام اصلی مالی هنگ کنگ است که از سال 2017 تحت حمایت “پروژه LionRock” ادامه دارد. HKMA نظرات کارشناسان دانشگاهی و صنعتی را در نظر گرفت و قصد دارد آزمایشات بیشتری را انجام دهد تا از آمادگی CBDC خرده فروشی و عمده فروشی اطمینان حاصل شود.

کره جنوبی 

آخرین حرکت کره جنوبی به سمت CBDC باعث شده است که بانک کره (BoK) از یک شریک فناوری برای کمک به خلبانی یک برنامه CBDC که قرار است تا پایان سال اجرا شود ، درخواست کند. 

در گزارشی که توسط BoK در فوریه امسال منتشر شد ، بانک مرکزی برنامه های خود را برای آزمایش و توزیع وون دیجیتال اعلام کرد در حالی که چالش های قانونی همراه با ارز دیجیتالی دولتی صادر شده است.

به غیر از انتخاب شریک فناوری برای کمک به پروژه ، BoK همچنین اعلام کرده است که CBDC آن ابتدا در یک محیط آزمایش محدود کار می کند تا عملکرد و امنیت CBDC را تجزیه و تحلیل کند.

بر اساس اظهارات قبلی یک مقام بانک مرکزی ، معاملات نقدی کره جنوبی رو به کاهش است و بانک مرکزی تنها در حال آماده سازی “تغییرات مورد انتظار در سیستم های تسویه پرداخت [در سراسر جهان]” است.

فیلیپین

در تابستان سال 2020 ، بانک مرکزی شروع به بررسی ایجاد CBDC با تشکیل کارگروه کمیته ای برای مطالعه این موضوع کرد.

Bangko Sentral ng Pilipinas در یک جلسه مجازی تأیید کرد که کمیته ای برای بررسی CBDC ها تشکیل شده است. در جلسه توجیهی ، فرماندار بنیامین دیوکنو توضیح داد که امکان سنجی و ارزیابی مکانیسم های سیاست صدور CBDC در حال انجام است. 

مانند بسیاری از دولت ها و موسسات مالی سنتی ، مقامات دولت فیلیپین نیز خجالت نمی کشیدند که به اهمیت فناوری بلاک چین اعتراف کنند. دیوکنو گفت: “ارز رمزنگاری شده برای ما همیشه فراتر از دارایی خود بوده است ، اما بیشتر در زمینه فناوری بلاک چین است که آن را پایه گذاری می کند.” 

در راستای این اظهارات ، اداره خزانه داری فیلیپین ، با مشارکت صرافی های دیجیتال دارایی فیلیپین و UnionBank ، یک برنامه تلفن همراه مبتنی بر فناوری بلاک چین برای توزیع اوراق خزانه دولتی منتشر کرده بود.

با این حال ، چند ماه بعد ، بانک مرکزی فیلیپین امکان صدور CBDC را به زودی رد کرد. بانک مرکزی کشور با استناد به نیاز به تحقیق و مطالعه مداوم ، خاطرنشان کرد که تحقیقات CBDC آن تا کنون می تواند از بررسی موارد استفاده ثابت از ارزهای دیجیتال در بخش خصوصی و سایر برنامه های صنعتی سود ببرد.

سنگاپور 

از سال 2016 ، مقام پولی سنگاپور در حال بررسی ابتکارات CBDC بود و اکنون به دنبال شرکای تجاری برای کمک به توسعه ارز است.

سنگاپور با برپایی چالش ها و رقابت هایی برای کشف و توسعه CBDC خرده فروشی ، توانست تنوع سالم راه حل ها را با مشارکت بیش از 300 نفر ایجاد کند.

حرکت سنگاپور برای راه اندازی CBDC به عنوان یک پروژه مشترک با موسسه ای به نام “پروژه دانبار” آغاز شد که عمدتا بر ایجاد CBDC خرده فروشی داخلی برای کشور متمرکز بود. 

بلافاصله پس از آن ، بانک مرکزی سنگاپور برای شرکت کنندگان در صدور ایده های ارز دیجیتال جوایز نقدی اعلام کرد. نامزدهای نهایی در این چالش شامل گروه بانکی ANZ ، Standard Chartered Bank ، Criteo ، Soramitsu و HSB Bank Limited بودند. 

در طول سال 2021 ، مقامات سنگاپور با تأییدیه هایی که به پلتفرم های مبادله رمزنگاری داده شده است تا بتوانند مشابه سایر خدمات توکن پرداخت دیجیتالی عمل کنند ، موضع دوستانه رمزنگاری را حفظ کرده اند. 

کامبوج

“پروژه Bakong” کامبوج احتمالاً یکی از معدود CBDC های خرده فروشی کاملاً عملیاتی است. پروژه انتقال پول با قابلیت بلاک چین در ابتدا در اکتبر 2020 راه اندازی شد.

تا ژوئن 2021 ، گزارش شد که این پروژه بیش از 200،000 کاربر را با دسترسی کلی غیرمستقیم به بیش از 5 میلیون کاربر جمع آوری کرده است. علاوه بر این ، در نیمه اول سال 2021 پروژه CBDC کامبوج به 1.4 میلیون تراکنش به ارزش 500 میلیون دلار رسید. 

CBDC کامبوج که بر روی یک پلت فرم دفترکل توسعه یافته است دارای قابلیت اتصال به تلفن همراه است که به کاربران اجازه می دهد بدون موسسه تسویه حساب مرکزی به موسسات مالی متصل شده و پرداختها را انجام دهند. 

به غیر از هدف اعلام شده برای استفاده از CBDC برای از بین بردن وابستگی به دلار آمریکا ، مقامات همچنین اعلام کردند که برنامه هایی برای کشف قابلیت انجام معاملات مرزی از طریق مشارکت با بانک مرکزی تایلند و بزرگترین بانک مالزی در دست انجام است.

ژاپن

در ژاپن ، بانک مرکزی این کشور در اکتبر 2020 با گروهی از هفت بانک مرکزی دیگر همکاری کرد تا گزارشی را منتشر کند که CBDC ها را بررسی می کند . 

از آن زمان ، بانک ژاپن (BoJ) اثبات مفهومی را برای آزمایش عملکردهای اصلی CBDC آغاز کرده است . در حالی که قرار بود مرحله آزمایش تا مارس امسال به پایان برسد ، مقامات هیئت ژاپنی در زمینه ارزهای دیجیتال گفته اند که ین دیجیتال باید با سایر CBDC ها سازگار باشد و بانک مرکزی هنوز در حال انجام وظایف اصلی خود است.

قابلیت آفلاین CBDC یکی از ملاحظات اصلی ژاپن است زیرا تلاش می کند ارز دیجیتالی ایجاد کند که با توجه به آسیب پذیری ژاپن در برابر بلایای طبیعی ، زلزله ، سیل و سونامی ، در برابر اختلال مقاوم باشد. 

در آغاز سال 2020، ژاپن پارلمانی معاون وزیر امور خارجه گفت که پول دیجیتال ژاپن می تواند یک سرمایه گذاری مشترک با شرکای دولتی و خصوصی به چین هدف ژاپن با تغییرات جهانی در fintech.

تایلند

از سال 2019 ، تایلند با HKMA هنگ کنگ برای آزمایش استفاده از CBDC که در پرداخت های بین مرزی بین موسسات مالی هر دو کشور استفاده می شود ، متحد شده است. 

بر اساس بیانیه مطبوعاتی بانک تایلند ، “توسعه CBDC یک نقطه عطف کلیدی با قابلیت تغییر زیرساخت های مالی و در نهایت چشم انداز مالی است که می تواند تغییرات زیادی در نقش بسیاری از ذینفعان ایجاد کند.”

مشابه سایر ابتکارات CBDC ، بانک تایلند در مورد “توسعه و انتشار CBDC خرده فروشی” با عموم مردم و همچنین بخش خصوصی و دولتی مشورت و بازخورد خواهد داشت.

بانک تایلند قصد دارد آزمایش های آزمایشی برای استفاده از CBDC خود را در سه ماهه دوم سال 2022 آغاز کند.

ویتنام

پیش از این ، دولت ویتنام از بانک دولتی ویتنام درخواست کرده بود که ارزهای مبتنی بر بلاک چین را بررسی کند. به نظر می رسد ویتنام با وجود مواضع تند قبلی خود در مورد ارزهای رمزنگاری شده ، به لیست فزاینده حوزه های قضایی که به دنبال CBDC هستند ، پیوسته است. 

در ماه مه 2020 ، وزارت دارایی کشور برنامه هایی را برای تحقیق و تدوین یک قانون نظارتی برای صنعت رمزنگاری اعلام کرد ، حتی در حالی که این کشور سطح بالایی از رشد ارزهای دیجیتال را تجربه کرده است. 

در ماه ژوئیه ، دولت ویتنام تصمیم گرفت CBDC ها را با برنامه ای برای صدور آزمایشی CBDC بررسی کند ، با توجه به کاربرد آن برای یک کشور کوچک در سیستم مالی جهانی که تحت سلطه دلار آمریکا است.

“این مطلب صرفا ترجمه از منبع ذکرشده بوده ومسئولیت آن با تریگوویو نمی باشد”

منبع