توکن های Airdropping کاربران زیادی را به DeFi می آورد. اما چند نفر از این کاربران واقعی هستند؟

قطره های هوا یکی از دلایل کلیدی است که باعث می شود تعداد “کاربران” DeFi تقریباً هر روز رکوردها را بشکنند. آن‌ها به یکی از محبوب‌ترین راه‌های پلتفرم‌ها برای تشکر از مشارکت کاربران تبدیل شده‌اند. Uniswap ، صرافی غیر متمرکز پیشرو در DeFi ، شاید بزرگترین پلتفرم DeFi برای انجام این کار باشد. 

در 16 سپتامبر سال 2020، Uniswap اعلام کرد راه اندازی حکمرانی آن رمز UNI، و که آن را عطف به ماسبق توزیع این رمز به کاربران از پلت فرم. هرکسی که قبل از عکس فوری گرفته شده در 1 سپتامبر 2020 با پروتکل تعامل داشت، واجد شرایط دریافت پول رایگان بود. 

این شامل ارائه دهندگان نقدینگی، معامله گران، و دارندگان SOCKS NFT ، یک توکن غیرقابل تعویض که توسط جوراب های فیزیکی با نام تجاری Uniswap پشتیبانی می شود، می شود .

این بدان معناست که اکثر مردم می توانند به Uniswap بروند، کیف پول اتریوم خود را متصل کرده و 400 توکن UNI جمع آوری کنند. در آن زمان ، این مبلغ تقریباً 1200 دلار پول رایگان بود. امروز، 400 توکن UNI بیش از 10400 دلار برای شما به ارمغان می آورد . 

اقدام قیمت توکن UNI از زمان شروع توکن.  منبع: CoinGecko
اقدام قیمت توکن UNI از زمان شروع توکن. منبع: CoinGecko

یکی از جنبه های مهم این ایردراپ این بود که به هر کیف پولی که قبل از عکس فوری با پروتکل تعامل داشته باشد، پاداش می داد. این بدان معناست که اگر شخصی معامله کرده یا نقدینگی خود را از بیش از یک کیف پول به Uniswap ارائه کرده بود، از پاداش بزرگتری برخوردار می شد. 

این ویژگی، یعنی ضربه زدن به چندین کیف پول برای «استفاده» از یک پروتکل، به لحظه ای کلیدی در تغییر نحوه تفکر ما درباره «کاربران» DeFi تبدیل شده است.

بسیاری از معامله گران با واکنش به مکانیزم های مشابه airdrop، به سرعت کیف پول های رمزنگاری متعددی ایجاد کردند و شروع به تعامل با پروتکل های مختلف DeFi کردند که هنوز توکنی منتشر نکرده بودند. 

به جای حدس و گمان در مورد قیمت یک توکن، اکنون کاربران در مورد کاهش احتمالی توکن گمانه زنی می کردند. 

به طور طبیعی، این یک انگیزه برای هر کاربر ایجاد می کند تا یک دسته کیف پول ایجاد کند و این واقعیت را واضح تر می کند که یک کاربر با یک کیف پول برابری نمی کند.

قبل از این که این رفتار در میان دوران ایرادروپ های عقب گرد رایج شود ، تنها انگیزه واقعی برای ایجاد کیف پول های متعدد ، بهبود حریم خصوصی و امنیت بود. ردیابی یک کیف پول نهنگ بسیار آسان تر از ده ها کیف پول کوچکتر است (و به طور بالقوه داکس). من همچنین می دانم که برخی از افراد از این تکنیک برای سازماندهی ماندن با کیف پول های تعیین شده برای انواع خاصی از فعالیت ها استفاده می کنند. 

این تاکتیک جدید چند کیف پول همچنین به پلتفرم های بدون توکن انگیزه می دهد تا شاید روزی یک توکن را به عنوان وسیله ای برای جذب کاربران رها کنند. در سال 2021، ممکن است واقعاً سودمندتر باشد که محصول خود را بدون توکن راه اندازی کنید ، اما از زبانی مانند «توکن به احتمال زیاد در آینده» استفاده کنید. 

در یک نمونه به خصوص افتضاح، حتی یک صندوق VC هم در حال کشاورزی سیبیل گرفتار شد – روشی عجیب برای توصیف ایجاد کیف پول های متعدد برای درو کردن قطرات هوایی بزرگتر در یک پلت فرم DeFi – پروژه ای بدون توکن که آنها نیز در آن سرمایه گذاری کرده بودند. 

Divergence Ventures گرفتار شد و بد به نظر می‌رسید، زیرا، خوب، همه تصور می‌کردند که می‌دانستند یک توکن در راه است، زیرا آنها نیز سرمایه‌گذاری کرده بودند. 

اما در یک موضوع توییتری ، Divergence Ventures استدلال کرد: “ما سرمایه گذاران کوچکی در Ribbon هستیم – 25 هزار دلار در یک دور از ژانویه. ما هیچ اطلاعات داخلی نداشتیم ما به سادگی حدس زدیم که یک ایردراپ خواهد بود.»

در انجام این بازی ، ما تاکتیک های زیادی را مدام امتحان می کنیم. بیشتر شکست می خورند. این یکی “کار کرد”، و بدیهی است که در یک راه نسبتا بزرگ کار می کند.

ما سرمایه گذاران کوچک در Ribbon هستیم – 25 هزار دلار در یک دور از ژانویه. ما هیچ اطلاعات داخلی نداشتیم. ما به سادگی حدس زدیم که یک ایردراپ خواهد بود.

— Divergence Ventures (@divdotvc) 8 اکتبر 2021

آنها همچنین یادداشت های بیشتری را منتشر کردند که در آن توضیح داده شد که این صندوق چگونه کار می کند. این کار با موارد زیر آغاز شد: «اول، ما همه چیز را با این فرض شروع می کنیم که هر پروژه یک ایردراپ [عطف به ماسبق] انجام می دهد. چون عملا همه این کار را می کنند. اخیراً مشاهده کرده‌ایم که لیست‌های متعددی از پروژه‌های احتمالی airdrop در توییتر کاملاً ویروسی شده‌اند. این یک راز آشکار است.»

بنابراین، هنگامی که به نمودارهای صعودی رشد در DeFi، به ویژه کاربران، نگاه می کنید، آن را با کمی نمک در نظر بگیرید. طبق داده‌های استخراج‌شده از Dune Analytics، در زمان انتشار، بیش از 3.6 میلیون «کلاً کاربر DeFi» وجود دارد. 

تعداد کل کاربران DeFi در طول زمان.  منبع: Dune Analytics
تعداد کل کاربران DeFi در طول زمان. منبع: Dune Analytics

فردا مطمئنم بیشتر میشه. روز بعد هم همینطور. و همچنان ادامه دارد. 

و از این مبلغ روزافزون، فکر می‌کنید چند نفر همان فرد هستند؟ بیش از نیمی؟ یک سوم؟ 

اما مهمتر از آن: آیا این مهم است؟

این مطلب صرفا ترجمه از منبع ذکر شده می باشد و مسئولیت آن با تریگر ویو نمی باشد.

منبع