توکن‌های متاورس شروع به خنک شدن می‌کنند در حالی که پلتفرم‌های DeFi جریان‌های ثابتی را ثبت می‌کنند که TVL این بخش را به بالاترین حد خود رساند.

احساسات در بازار ارزهای دیجیتال در 29 نوامبر دوباره در حال افزایش است زیرا نزول اخیر به منطقه “ترس شدید” در شاخص ترس و طمع کریپتو پس از بهبود بیت کوین ( BTC ) از سطح حمایت 57000 دلار اندکی بهبود یافت و 
این شاخص را بالاتر برد. وارد منطقه “ترس” شوید .

شاخص ترس و طمع 
منبع: Alternative.me

علیرغم احساسات کلی «ترس» و «ترس شدید» که از زمان شروع کاهش شاخص در 16 نوامبر بر بازار حاکم بوده است، چندین زیربخش از بازار ارزهای دیجیتال، از جمله پروژه‌های مرتبط با متاورس و پروتکل‌های بازی، شاهد شکست‌هایی بوده‌اند. به رکوردهای جدید تاریخ
دستاوردهای سریع مشاهده شده در این پروژه ها به نگرانی هایی منجر شده است که اگر معامله گران سود ببرند و منتظر سطوح قیمتی پایدارتر باشند، بخش های متاورس و بازی ممکن است در کوتاه مدت شاهد عقب نشینی قابل توجهی باشند، و بسیاری را به گمانه زنی در مورد اینکه کدام بخش از بازار خواهد بود. بعدی باشید که شاهد حرکت صعودی و افزایش قیمت باشید.
بررسی عمیق‌تر داده‌های موجود نشان می‌دهد که بخش مالی غیرمتمرکز (DeFi) بازار به طور پیوسته در چند ماه گذشته در حال افزایش است زیرا کل ارزش قفل شده در DeFi در نوامبر به بالاترین رکورد جدید تاریخ 276.92 میلیارد دلار رسیده است. 9 و در حال حاضر 265.74 میلیارد دلار است.
مقدار کل در DeFi قفل شده است. 
منبع: Defi Llama

افزایش در TVL زمانی اتفاق می‌افتد که پروتکل‌های جدید همچنان در شبکه‌های سازگار با اتریوم ( ETH ) مانند Fantom و راه‌حل‌های لایه دو مانند Arbitrum راه‌اندازی می‌شوند که به کاربران امکان انجام تراکنش‌ها را در محیطی با هزینه کمتر ارائه می‌دهند.
مرتبط: لایه اتریوم دو TVL به بالاترین حد خود می رسد
فعالیت DEX افزایش می یابد
یکی دیگر از نشانه‌های افزایش فعالیت در دی‌فای، افزایش حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مانند Uniswap و SushiSwap است که از زمانی که بازار در اواسط جولای به پایین‌ترین حد خود رسید، شاهد افزایش آهسته در فعالیت‌ها بوده‌اند.
حجم کل معامله شده در صرافی های غیرمتمرکز. 
منبع: Token Terminal

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می شود، حجم معامله در DEX های برتر اکنون به طور مداوم به سطوح مشابه با آنچه در بازار صعودی در نیمه اول سال 2021 مشاهده شده بود، بازگشته است.
یکی از قابل توجه‌ترین تغییرات، اضافه شدن فعالیت از dYdX است، یک صرافی غیرمتمرکز لایه دو دائمی و آتی که در ماه سپتامبر، زمانی که 
توکن حکومتی جدید خود را برای کاربرانی که قبلاً با این پروتکل درگیر بودند، منتشر کرد، کاربران 
اولیه را شگفت‌زده کرد 
.
dYdX از زمان راه‌اندازی خود به گزینه‌ای برای معاملات غیرمتمرکز گزینه در بازار کریپتو تبدیل شده است و زمانی شاهد 
پیشی گرفتن فعالیت‌های معاملاتی آن 
از فعالیت‌های معاملاتی نقطه‌ای در برترین صرافی ارزهای دیجیتال در ایالات متحده Coinbase بود.
یکی از آخرین شواهدی که نشان می‌دهد فعالیت در DeFi همراه با احساسات اساسی در جایی که بازار در حال حرکت است در حال افزایش است، در حجم وام گرفته شده در پلت‌فرم‌های وام‌دهی برتر یافت می‌شود که در حال حاضر نزدیک به بالاترین رقم تاریخ 35 میلیارد دلار است.
حجم وام گرفته شده در سیستم عامل های وام. 
منبع: Token Terminal

این نشان می‌دهد که دارندگان کریپتو توکن‌های خود را به‌عنوان وثیقه برای دریافت وام‌هایی که می‌توانند در فعالیت‌های مرتبط با کریپتو و دی‌فای مورد استفاده بیشتر قرار دهند، قفل می‌کنند و نشان می‌دهد که بسیاری منتظر ادامه بازار صعودی هستند زیرا اکوسیستم برای بسته شدن در سال 2021 آماده می‌شود. سال 2022 را شروع کنید.
ارزش کلی بازار ارزهای دیجیتال اکنون به 2.63 تریلیون دلار و نرخ تسلط بیت کوین 42.1 درصد است.

این مطلب صرفا ترجمه از منبع ذکر شده می باشد و مسئولیت آن با تریگر ویو نمی باشد
منبع