این پروژه جدیدترین پروتکل DeFi است که با حمله هیولا مورد حمله قرار گرفته است.

هک ارزهای رمزنگاری شده همچنان یک مشکل برای این صنعت است. 

به طور خلاصه

  • پروتکل DeFi Indexed Finance پنجشنبه به قیمت 16 میلیون دلار هک شد.
  • کسانی که روی این پروژه کار می کنند می گویند متوجه شده اند هکر کیست.
  • این یکی از پروژه های DeFi است که امسال هک شده است.

پنجشنبه ، یک هکر با 16 میلیون دلار از پروژه مالی غیر متمرکز (DeFi) Indexed Finance فرار کرد – اما اکنون تیم پروتکل می گوید آنها می دانند مهاجم کیست. 

Indexed Finance یک پروژه DeFi است که بر اساس اتریوم ساخته شده است. توکن هایی تولید می کند که شاخص های بازار را ردیابی می کند. یک هکر با یافتن آسیب پذیری در قراردادهای هوشمند پروتکل ، دارایی هایی را که از ارزش نشانه های شاخص پشتیبانی می کردند ، به دست آورد. 

این حمله معمولاً مورد سوء استفاده DeFi بود: هکر با بارگذاری بیش از حد پروتکل با دارایی های جدید ، از مکانیسم وام فوری استفاده کرد. این باعث کاهش قیمت توکن های Indexed شد ، که به مهاجمان اجازه می داد تا توکن های جدید را ضرب و نقد کنند.

5 داستان و ویژگی های برتر رمزنگاری شده در صندوق ورودی شما هر روز.

دریافت Daily Digest برای بهترین رمزگشایی. اخبار ، ویژگی های اصلی و موارد دیگر.همین الان ملحق شوید، همین الان بپیوندید

در حال حاضر ، دو مورد از شش دارایی موجود در پروتکل ، DEFI5 و CC10 (هر دو نشانه شاخصی که پروژه های بزرگ DeFi را دنبال می کند) ، بیشتر ارزش خود را از دست داده اند. 

بر اساس داده های CoinGecko ، DEF15 یک ساعت پس از هک 85 درصد کاهش یافت – از 88.73 دلار به 3.67 دلار. CC10 98٪ از ارزش خود را از دست داد. قبل از هک 62.50 دلار معامله می شد اما پس از آن به 0.74 دلار کاهش یافت.

Laurence Day ، یک مشارکت کننده 32 ساله و عضو DAO نمایه شده به Decrypt گفت که سه توکن دیگر ، DEGEN ، NFTP و ORCL5 ، ایمن هستند . دارایی ششم ، FFF ، یک شاخص متا که حاوی DEFI5 و CC10 است ، به شدت آسیب دیده است و باید به شکل فعلی خود پایان دهد. وی افزود که طرح جبران خسارت با هم تدوین می شود. 

به گفته دی ، اعضای پروژه روز جمعه هکر را شناسایی کردند زیرا او آهنگهای خود را به اندازه کافی خارج از زنجیره نپوشانده بود. سپس آنها به او اولتیماتوم دادند: وجوه را تا نیمه شب شنبه برگردانید ، در غیر این صورت با نیروی انتظامی تماس می گیرند. 

آنها از طریق توییتر گفتند که اعضای DAO از آن زمان به بعد شرایط را محدود کرده اند ، زیرا دریافتند هکر “به طور قابل توجهی جوانتر از آن چیزی بود که ما فکر می کردیم.” 

دی به Decrypt گفت که این پروژه در “وضعیت شدیداً متشنج” قرار دارد و هنوز در حال تصمیم گیری است که در آینده چه کاری باید انجام دهد. اگر آنها با هکر مذاکره می کردند به Decrypt نمی گفت. 

اما او گفت که چندین نفر از اعضای تیم پروتکل تأیید کرده اند که هکر کیست – و اکنون به او بستگی دارد که وجوه را پس دهد. او نوشت: “این یک انتخاب است که در حال حاضر در دست مهاجم است.” 

اولتیماتوم محقق نشده است.

دقایقی قبل از پایان مهلت ، ZetaZeroes تغییراتی در حساب های خود ایجاد کرد که باعث شد در آخرین لحظه متوجه شویم مهاجم به طور قابل توجهی جوانتر از آن چیزی است که ما فکر می کردیم.

روز اضافه نکرد که آیا آنها امروز با نیروی انتظامی تماس می گیرند یا خیر. 

DeFi یا تأمین مالی غیر متمرکز یک اصطلاح همه جانبه برای پروژه هایی است که می خواهند ابزارهای سنتی مالی را مانند بانک ها به صورت خودکار در آورند. هدف آنها ارائه وام ، بهره و مبادله دارایی بدون بانک یا سایر واسطه ها از طریق قراردادهای هوشمند است – قطعاتی از کد که دستورالعمل ها را اجرا می کنند. بیشتر آنها بر اساس اتریوم ساخته شده اند ، بلاک چین که از نظر ارزش بازار دومین ارز رمزنگاری شده بزرگ را در خود جای داده است. https://decrypt.co/cryptocom/ethereum

اما DeFi یک صنعت تجربی است – پروتکل ها بسیار جدید هستند – و مستعد هک شدن است. Indexed اولین موردی نیست که از چنین بهره برداری بزرگی رنج می برد. لیست هک های DeFi امسال طولانی است ، اما ماه گذشته تنها pNetwork 12.5 میلیون دلار ضرر کرد و یک پروژه NFT به نام Vee Finance 35 میلیون دلار سوء استفاده کرد. 

و در ماه اوت ، یک هکر با 25 میلیون دلار از وام و وام سیستم عامل Cream Finance فرار کرد . اتریومDeFi در سال 2021 474 میلیون دلار برای هک و کلاهبرداری از دست داده است: گزارشمنابع مالی غیر متمرکز از یک دوره رشد پایدار برخوردار است و تقریباً 80 میلیارد دلار دارایی در پروتکل ها بسته شده است ، بر اساس داده های DeFi Pulse ، تنها 10 lower کمتر از اوج ماه مه. اما ، به عنوان …اخبارDeFiجف بنسون3 دقیقه خواندن 

بسیاری از پروژه ها توانسته اند برخی از وجوه سرقت شده را بازیابی کنند. اما هک های عظیمی که هر ماه اتفاق می افتد یادآور این است که فضا جدید ، تجربی و خطرناک است. 

لارنس افزود که فضای DeFi برای جلوگیری از هک نیاز به حسابرسان دارد و افزود که “مجموعه استعدادها در فضا به شدت نازک است.”

“این مطلب صرفا ترجمه از منبع ذکرشده بوده ومسئولیت آن با تریگوویو نمی باشد”

منبع